Pressburg Dance Fest 2018

 

Pressburg Dance Fest je tanečný festival, ktorého cieľom je prepojiť tanečné komunity Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska a Slovenska.

 
 

Naši hostia

Katalin Schäfer (Maďarsko)

Študovala tanec na Baletnom inštitúte E. Jeszenszkého a u inštruktora jazzového tanca László Németha. Od roku 2000 sa venuje brušnému tancu, ktorý sa učila u Raquia Hassana, Dr. Mo Geddawiho, Magdy El Leisy a Osama Emama. Pôsobila v tanečnej skupine Hungarian Master Teachers (Mercedes Nieto, Amira Krisztina Nemeth, Saba Marta Wollner), ako prvá v Maďarsku založila skupinu arabského folklórneho tanca pod názvom EFFENDI. Katalin bola prvá inštruktorka tradičného folklóru a vyučovala mužské a ženské folklórne štýly po celom svete.

Neskôr si založila si vlastnú módnu značku SCHÄFER FASHION a začala celosvetové turné. Svoj štýl tanca vyučuje na medzinárodných tanečných festivaloch po celom svete. Vytvorila tiež štýl fusion s názvom Virgin Burlesque, ako inšpiráciu hudbou z Blízkeho Východu aj leskom 50-tych rokov. Od roku 2015 vyučuje svoj moderný štýl spájajúci jazz a orientálny tanec po celom svete.

Kaveri Sageder (India/Rakúsko)

 Tanečnica, učiteľka a choreografka klasického indického tanca Kathak so školami v Pune (India) a vo Viedni (Rakúsko). Kaveri mala šťastie vo svojej kariére v podobe svojho učiteľa Kathaku – Guru Shama Bhateho vďaka ktorému mohla absolvovať turné naprieč Indiou ako aj za jej hranicami. V roku 2005 sa jej podarilo získať štipendium na prestížnej univerzite Berkley v San Franciscu, kde študovala vzťah medzi tancom Kathak a Jazzom. Kaveri si za svoje poslanie určila učenie, workshopy, vystupovanie a rozširovať povedomie o indickom umení z Kathak-u. Kathak je tradičná forma klasického tanca z východu Indie. Tento štýl tvorí základ mnohých bollywoodskych piesní, ktoré sa vždy inšpirovali klasickou indickou hudbou a inšpiráciou pre choreografie bol tanec Kathak (napr. UmravJan, Devdas, Bajirav Mastani) Kaveri Sageder sa podarilo spolupodielať na filme DEVDAS v piesni Kahe Cheda Cheda Mohe s Madhiri Dixit a Shah Rukh Khanom.

Katerina Joumana (Rusko/Rakúsko)

Katerina Joumana (Rusko/Rakúsko) je známa tanečnica, choreografka a lektorka. Svoje tanečné vzdelanie začala baletom ako 5-ročná. Po maturite pracovala pre viaceré spoločnosti a od roku 2005 venovala svoju kariéru prevažne orientálnemu tancu.

Vyhrala množstvo tanečných súťaží, aktívne vystupuje a učí. Učila a tancovala ako sólistka na štyroch kontinentoch. V roku 2006 založila vlastnú tanečnú spoločnosť "Joumana Dance Show", ktorá účinkovala na mnohých akciách, ruských hlavných televíznych kanáloch a medzinárodných podujatiach.

Vďaka intenzívnemu tanečnému a telesno-terapeutickému vzdelaniu Katarina miluje nie len egyptský, ale aj show štýl orientálneho tanca, ktorým je veľmi známa.
Vyučuje tanec z rôznych perspektív vrátane body-mind metód.
Katerina je pôvodom z Moskvy, v súčasnosti pôsobí vo Viedni, kde má tanečnú školu pre klasický balet a orientálny tanec.

Marwan a jeho skupina Ziriab (Sýria/Česká republika)

Marwan Alsolaiman pochází ze Sýrie, v súčasnosti žije v Českej republike. Jeho hlavným zamestnaním je vyučovanie fyziky, arabčiny a češtiny pre cudzincov. No my ho poznáme najmä ako vynikajúceho hudobníka, básnika, trpezlivého diváka orientálnych vystúpení našich tanečníc a prednášateľa, ktorý s láskou rozpráva o hudobných nástrojoch v arabskom orchestri. Marwan bude aj hodnotiť v porote a na jeho kapelu sa môžeme tešiť i počas galashow.

 

Apurva Khare (India/Rakúsko)

Tancujem už viac ako 15 rokov. Moja cesta sa začala tanečnými súťažami a podujatiami na škole. Po škole som sa začala učiť klasický indický tanečný štýl Kathak, ktorému som sa venovala šesť rokov. Neskôr som sa v tanečnej škole Shefali Lahoti učila viaceré indické ľudové tance. Potom som sa prihlásila na Tanečnú Akadémiu Shiamak Dawara, kde som vstúpila do sveta Bollywoodu. Už deväť rokov učím bollywoodsky tanec malé deti, mládež ale aj dospelých v Indii a teraz aj vo Viedni.

Karolina Štraus Idris (Česká republika)

Svet Raks Sharqi ju dostal v roku 2000. Táto, ako sama píše, nová posadnutosť jej priniesla ocenenia ako sólo tanečnici na niekoľkých festivaloch, napríklad na Nile Group v Káhire v 2008. Karolina o svojom tanci: "Okrem toho, že som nesmierne hrdá na ocenenia a uznanie, našla som aj uspokojenie, ktoré siaha za hranice kabaretného štýlu orientálneho tanca. Keďže som bola vychovaná na folklórnom tanci od deviatich rokov, nutkanie prekonať kabaretnú pompéznosť orientálneho tanca bolo neodolateľné. Mala som šťastie, že som v začiatkoch mojej kariéry mala možnosť pracovať s predstaviteľmi dvoch známych folklórnych tancov Reda Troupe a Kaomeya Troupe. Zatiaľ čo v Mahmoudovi Redovi som našla inšpiráciu, budem navždy vďačná Mohamedovi Kazafymu a Osamovi Emamimu za to, že vycibrili moje zručnosti v egyptských folklórnych tancoch." Karolina sa momentálne venuje pravidelnej výučbe v Prahe a workshopom v rôznych častiach tanečného sveta. Založila vlastnú tanečnú skupinu Matahari Group v roku 2007 a v roku 2014 spolupracovala s Elenou Dahabeyovou a Mohamedom Kazafym na založení prvej Kazafy Troupe v Českej republike. 

 

 

Libor Hlaváček (Slovenská republika)

Libor Hlaváček emeritný sólista baletu Jihočeského Divadla, trojnásobný držiteľ ceny Thalie JD za výkon roka v odboru balet pantomima, držitel ceny Thalie JD za významný prínos baletu JD 20. storočia.
Pôsobí ako medzinárodný porotca WADF i choreograf - špecialista na viaceré tanečné disciplíny (vrátane napríklad jazzu, couple dance a contemporary dance). No hlavne je dlhoročný pedagóg, ktorý neúnavne a trpezlivo spolupracuje aj množstvom orientálnych tanečníc tak, aby sa úroveň ich prejavu zvyšovala a v prípade, že to daný štýl požaduje, aby dokázali doň prirodzene včleniť prvky klasického tanca.

Shaari (Česká republika)

Shaari pôsobí na české orientálnej scéne viac ako 13 rokov a má za sebou rad úspechov ako sólistka i so svojou skupinou Raks Sultana, v ktorej je umeleckou vedúcou, choreografkou a tiež dizajnérkou. Shaari prizvali do projektu Top Czech Bellydance Stars a je tiež členkou medzinárodnej skupiny Kazafy Troupe, pod vedením uznávaného egyptského tanečníka Mohameda Kazafyho. Viackrát bola členkou poroty českých a slovenských súťaží (napr. Miss Orient, Hvězda Orientu, Liptov Orient Festival). Vďaka tancu spoznala rad krajín a kultúr a verí, že spozná ďalšie. Shaari sa venuje egyptskému štýlu orientálneho tanca a jeho spojeniam. Okrem tanca navrhuje a tvorí kostýmy a šperky na mieru pod značkou Design by Shaari.

Monika Podhajská (Slovenská republika)

Profesionálna lektorka cvičení a tanečných krúžkov pre deti, vyštudovaná špeciálna pedagogička, školí lektorov pre prácu s deťmi, zakladateľka projektu Dance Kids, ktorý sa venuje zdravému pohybu a tancu detí, spoluzakladateľka projektu EtnoDance, orientálnemu tancu sa venovala niekoľko rokov, pôsobila aj ako lektorka orientálneho tanca. Podieľa sa na organizácii hudobno-tanečných podujatí, koordinuje pedagogické, športové a tanečné podujatia, prispieva odbornými článkami do novín a časopisov.